Töreler adetler ananeler ezberlenmez ezberletilmez nesilden nesile anlatılmazda sadece yaşanır.Her yörenin nesilden nesile yaşanarak aktarılan ve asırlar boyu süre gelen ananeleri vardır.Bizdede bir barakas geleneği vardırki şu an devam ediyormu bilmem amma bizim gencliğimizde çok meşhurdu.

Bir nevi eğlence, horon tepme, toplantı gibi bir şey.Köydeki imeçeler sonrası yapıldığı gibi bayramlardada koldoşersada yada şersada bir ıssız evde yapılırdı kaçak göcek.Aslında yaşlılarımızda bilirlerdi amma bilmemezlikten görmemezlikten gelirlerdi.Onlar bu konularda daha hızlı idi.Evet esas barakas yaylada yapılanıdırve üç kısma ayrılır.

Yayla çıkımı yayla ortası ve yayla inimi.Gündüzden hatta bir hafta önceden kızların fiskosuyla toplantı yeri belirlenir. Güya ser verip sır vermezler delikanlılara ama onlar anında alırlar haberi.Kızkardeşi olan, hala kızı, dayı kızı,amca kızı, hatta dahada ilerisi sevgilisidir diye alınır sırlar bir bir. Yer belirlenir ama akşam çok geç saatlarde başlaması lazım.Çünkü yaşlılar ve çoçuklar uyumalı.Ev işleri yapılmalı.

Evet belirlenen evde kızlar toplanır ve ağır ağır muhabbet ve horon başlar kapılar içten kilitlidir tabii.Delikanlılar kapılara tıklamaya sonrada bu tempoyu sertleştirmeye başlasada nafile.Hayır efendim kapılar açılmaz.Hani kız evi naz evi derlerya işte öyle bir şey.Kapıları açaçaklarını mutlaka bilirler ve tercihleride o yöndedir amma mutlaka nazlanırlar biraz.Delikanlılar kapıları zorlar , ahırdan veya bacadan girip kapıyı acmayaçalışırlar ve bazanda başarılı olurlar.

Bu iş yapılırken hanekalarda çok süt döküldüğü olmuştur.Efendim falanca gelsin fişmanca gelmesin gibi çatlak sesler çıksada girer gençler içeri.Muhabbet horon seyir kırla gider.Bazan kamçı oyunu ve kamçı yemekten patlamaya yüz tutmuş nasırlı eller.

Birkeresinde dayımın oğlu Recep Yaşarla zorla actırdığımız kapının ardından "Küçük kızlar bu tarafa ayrılsın" diye seslenmişti Recepte ismini vermek istemediğimiz bizden çok küçük bir bacımız "Ağabey ağabey ben büyüğüm" diye seslenmesi espriyle karışık hala kulaklarımda çınlar.

Evet geç vakte kadar devam eden eğlence sona erer Bazanda sabahlandığı olurdu.Barakasdan doğru ahır inek sağmaya giderdi kızlar.Gençler kızları evlerine kadar götürür teslim ederlerdi.Ama bazılarına kapılar acılmazdıda fumis ederlerdi.

Hey gidi günler hey
Bir yazıyı daha burada noktalarken hepinize selamlarımı sunuyor.
Alemlerin Rabbı olan Yüce Mevlaya emanet ediyorum.

Login


 

Ziyaretçi Defteri

pasamehmet
Herkeze Selam, acaba bu ""Sülaleye dayali Soy Ağacimiz."" ne zaman faaliy...

Ilkokul Mezunlarimiz

Eğridereköyü İlkokulu ilk olarak 1948 - 2008 Eğitim Yili

Calisma Asamasinda

Eğridere Köyü Facebook

Sosyal Medyada da, beraber kalalim.
Takip et Tiklayiniz

Go to top