ÇAYKARA’DA KURTULUŞ SEVİNCİ

Çaykara’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Çaykara’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıldönümü törenleri Atatürk alanına çelenklerin konulmasıyla başlandı.
Törenlere Cumhuriyet meydanında devam edildi.
Törenlere Çaykara Kaymakamı Musa Üçgül, Çaykara Belediye Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu, Karaçam Belediye Başkanı Dursun Ali Sevinç, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Törenlerde ilçedeki okul öğrencilerinin günün anlam ve önemini belirten şiirler okumasıyla devam edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Vatan Sevgisi” konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.
Çaykara Belediye Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmasında;
“Şirin Çaykaramız kurutuluş savaşı öncesinde emperyalist güçler tarafından işgal edilmiştir. Ülkemizin dört bir yanında yaşanan işgaller karşısında olduğu gibi Çaykara’mızın da içinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz şartlarına rağmen aziz milletimiz, saygıdeğer ecdadımız, sahip olduğu manevi gücü ve bağımsızlık inancıyla eşine az rastlanır bir kahramanlık sergileyerek
Çaykara’mızı düşman işgalinden kurtarmıştır ve özgürlüğüne kavuşturmuştur.
Gedikoğlu konuşmasına şöyle devam etti, “Unutmayalım ki, bizler dünyada hiçbir zaman esaret altında kalmamış, yenilgiyi asla hazmetmemiş bir milletin evlatlarıyız.
Bu nedenle mutlaka ama mutlaka ekonomik, sosyal ve kültürel mücadeleyi kazanmalıyız.
Bunun içinde iç barışımızı korumalı, tüm dünya ile barış içerisinde olmayı ilke edinmeli, kendimize güvenmeli, zamanı iyi değerlendirmeli ve muhakkak kolektif aklın gücünden yararlanmalıyız.
Gedikoğlu; “Hedefimiz yerel kalkınmayı gerçekleştirmiş, yaşam kalitesi artmış, huzurlu, güvenli ve insanları güler yüzlü mutlu bir kent yaşamına ulaşmaktır” dedi.
Törenler Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin gösterileri ile sona erdi.